Χωρίς ενεργό μέτωπο είναι η πυρκαγιά που ξέσπασε σήμερα το μεσημέρι στην Στιμάγκα Κορινθίας, όπως αναφέρει σε ανάρτησή του στο “X” ο υπουργός Κλιματικής Κρίσης και Πολιτικής Προστασίας, Βασίλης Κικίλιας.
Ωστόσο, δύσκολη προβλέπεται η νύχτα, με τις διάσπαρτες εστίες να παραμένουν στην ευρύτερη περιοχή και τις πυροσβεστικές δυνάμεις να βρίσκονται ενώπιον μια ολονύχτιας μάχης με τις φλόγες.
Η φωτιά, όπως είπε ο Βασίλης Κικίλιας έχει εστίες «που θα δουλευτούν όλο το βράδυ από τους πυροσβέστες, τον δασάρχη και τους ανθρώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης».
Το πύρινο μέτωπο που εκδηλώθηκε το μεσημέρι της Πέμπτης (11/07) σε δασική έκταση στην Στιμάγκα, είχε πλησιάσει νωρίτερα και το χωριό Κούτσι του Δήμου Νεμέας. Να σημειωθεί πως ο καπνός είναι ορατός μέχρι τα Κύθηρα.
Μετά τη δύση του ηλίου σταμάτησαν να επιχειρούν τα εναέρια μέσα και συνεχίζουν τις μάχες οι επίγειες δυνάμεις.
Μάλιστα, λίγο μετά τις 19.00 εστάλη μήνυμα από το «112» σε όσους βρίσκονται στην περιοχή να βρίσκονται σε ετοιμότηταγια να απομακρυνθούν.
⚠️ Ενεργοποίηση 1️⃣1️⃣2️⃣
🔥 Δασική Πυρκαγιά στην ευρύτερη περιοχή της #Στιμάγκας #Κορινθίας
❗️Παραμείνετε σε ετοιμότητα
‼️ Ακολουθείτε τις οδηγίες των Αρχών
ℹ️ https://t.co/kexUnlnGMV@pyrosvestiki @hellenicpolice
— 112 Greece (@112Greece) July 11, 2024
Στο σημείο κλήθηκαν να σπεύσουν ισχυρές δυνάμεις της πυροσβεστικής, καθώς και εθελοντές. Επιπλέον, κινητοποιήθηκαν και εναέρια μέσα.
Ενισχύθηκαν οι δυνάμεις
Στην επιχείρηση κατάσβεσης στην Κορινθία πλέον συμμετέχουν -μετά την ενίσχυση των δυνάμεων- 97 πυροσβέστες με 3 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων και 28 οχήματα.
Από αέρος κινητοποιήθηκαν 11 αεροσκάφη και πέντε ελικόπτερα, εκ των οποίων το ένα για συντονισμό. Συνδρομή παρέχουν υδροφόρες ΟΤΑ και μηχανήματα έργου.
Στην περιοχή πνέουν ισχυροί άνεμοι:
Δείτε εικόνες από τις πύρινες φλόγες που πλησιάζουν το Κούτσι Νεμέας. Μέχρι ώρας, δεν απειλείται οικισμός.
Στο σημείο έχουν σπεύσει ισχυρές δυνάμεις της Πυροσβεστικής, ενώ όπως είπε ο Θανάσης Μανάβης, δήμαρχος Βέλου, η περιοχή δεν είχε νερό, γεγονός που προκαλούσε προβλήματα με την κατάσβεση της φωτιάς.
«Η Στιμάγκα καίγεται! Λειψυδρία στον Δήμο Βέλου Βόχας παντού & οι αρμόδιοι κωφεύουν ΑΠΑΝΤΕΣ!»,επισήμανε στη ιστοσελίδα KkorinthosΤV ο κ. Μανάβης.
Πρέπει να βρεθεί λύση δεν μπορεί ο Δήμος να καίγεται ζωντανός και να μην υπάρχει σταγόνα νερού Δήλωσε από το μέτωπο της φωτιάς στην Στιμάγκα ο Δήμαρχος Βέλου – Βόχας, κ Θανάσης Μανάβης με τον Αντιδήμαρχο Πολιτικής Προστασίας και κ. Βαγγέλης Λυμπερόπουλος, πρόσθεσε πως πρέπει να λυθεί άμεσα το πρόβλημα.
Ειδήσεις σήμερα:
Έξαλλος ο Ανδρουλάκης με τις τιμές των ακτοπλοϊκών: «Θα μας τρελάνεις;» απαντά ο Παπανικολάου
Ο Γιώργος Τσελίκας έριξε… χαστούκι στον καφέ ταξιδιώτη στο λιμάνι του Πειραιά (video)