Το Περιστέρι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει τη σειρά στο τρίτο παιχνίδι, καθώς ο Ολυμπιακός επικράτησε σήμερα και στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με 71-84 για το Game 2 των ημιτελικών της Basket League.
Έτσι οι ερυθρόλευκοι -που έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Μουσταφά Φαλ, ο οποίος έπαθε κάταγμα στο μετατάρσιο και θα χάσει την υπόλοιπη σεζόν- πήραν την πρόκριση για τους τελικούς της διοργάνωσης. Και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα έναντι του Άρη, καθώς το «τριφύλλι» επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι της σειράς. Αύριο, στο Παλέ, οι κιτρινόμαυροι θα επιχειρήσουν την ισοφάριση που θα στείλει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.
Μετά το σημερινό αποτέλεσμα το Περιστέρι θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό όπου θα διεκδικήσει την τρίτη θέση.