Super League: Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1

H AEK, μετά την ήττα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με 3-0, έδωσε την δική της απάντηση στον Παναθηναϊκό, νικώντας τους «πράσινους» στο ΟΑΚΑ με 3-1 και πέρασε στη δεύτερη θέση της κατάταξης με 8 βαθμούς, έναντι 10 του ΠΑΟΚ και 7 του Παναθηναϊκού. Ο Πανιώνιος με μόλις 1 βαθμό πολύ δύσκολα θα αποφύγει την τελευταία θέση.

574756b81dc524f4308b4b08

Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών ο Μάνταλος με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Γιόχανσον και εκείνος με κεφαλιά αιφνιδίασε τους πάντες ανοίγοντας το σκορ. Στο 40′ ο Μάνταλος έδωσε στον Μπαρμπόσα σε αιφνιδιασμό, και εκείνος πλάσαρε τον Στιλ διπλασιάζοντας τα τέρματα για την Ένωση. Να σημειωθεί ότι είχε προειγηθεί γκολ του Μπεργκ, αλλά ο Σουηδός χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ.

Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Βιγιαφάνιες χτύπησε εκτός φάσης τον Μάνταλο και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Λέτο στο 54΄ μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά από σέντρα του Νάνο και ξανάβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να πιέζει αν και με παίκτη λιγότερο αλλά να μην μπορεί να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Λέτο πέτυχε και δεύτερο γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε σωστά, σαν οφσάιντ.

Στο 69΄, σε κόρνερ του Μάνταλου και πάσα στη γραμμή της περιοχής, ο Μπαρμπόσα σούταρε με άνεση, η μπάλα βρήκε και στον Μολέδο και έγινε το τελικό 3-1.

Βαρύ πένθος για τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη: Έφυγε από τη ζωή ο πατέρας του – Η ανακοίνωση της ΕΠΟ

Η ΕΠΟ εξέδωσε συλλυπητήρια ανακοίνωση, την οποία υπογράφουν ο νέος πρόεδρος, Μάκης Γκαγκάτσης, και τα…

Ρωσοαμερικανίδα μπαλαρίνα καταδικάστηκε σε 12 χρόνια φυλακή για προδοσία μετά από δωρεά σε ΜΚΟ υπέρ της Ουκρανίας

Η ίδια η Καρέλινα, η οποία έχει διπλή υπηκοότητα (ρωσική και αμερικανική) δήλωσε ένοχη για…