Σε επαναλαμβανόμενες 24ωρες απεργίες θα προχωρήσουν οι εργαζόμενοι στη ΛΑΡΚΟ, από σήμερα Σάββατο 27 μέχρι την Τετάρτη 31 Ιουλίου. Η Γενική Συνέλευση που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Τετάρτη 24/7/24 στις 20.30μμ αποφάσισε την έναρξη των επαναλαμβανόμενων 24ρων απεργιών και αφού εξετάσει τα τυχόν νέα δεδομένα θα προχωρήσει σε νέες αποφάσεις.
Παράλληλα οι εργαζόμενοι με επιστολή προς την ειδική διαχείριση καταγγέλλουν «την ανεύθυνη στάση» της «που έχει ενεργοποιήσει τον κίνδυνο βιομηχανικού δυστυχήματος».
«Δεν έχει υπάρξει καμία ανταπόκριση στα αιτήματά μας για ουσιαστικό διάλογο, στη βάση διασφάλισης της περιουσίας της ΛΑΡΚΟ και την αποφυγή βιομηχανικού ατυχήματος», αναφέρουν οι εργαζόμενοι και υπογραμμίζουν πως «κύριο αίτημα είναι η έναρξη επίσημου διαλόγου (θα κρατούνται πρακτικά από πιστοποιημένη εταιρεία), για την ενημέρωση του σωματείου μας για το σχέδιο ασφαλείας που έχετε λάβει έτσι ώστε να είναι διασφαλισμένη η αποφυγή βιομηχανικού ατυχήματος».