Με 13 υποψηφιότητες, η ταινία «Τετάρτη 04:45» του Αλέξη Αλεξίου ηγείται της κούρσας των υποψηφιοτήτων.
Ακολουθεί σε υποψηφιότητες η ταινία του Γιώργου Ζώη, «Interruption» (με εννέα συνολικά).
Στην τελετή απονομής των βραβείων, φέτος, τη σκηνοθεσία και τα κείμενα έχει αναλάβει ο Νίκος Σούλης με την δημιουργική ομάδα του, τα φώτα η Κατερίνα Μαραγκουδάκη, ενώ οι παρουσιαστές της βραδιάς θα είναι ο Γιώργος Νανούρης και η Λένα Παπαληγούρα.
Επίσημη προσκεκλημένη της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου τη βραδιά της απονομής θα είναι η Αγγλίδα ηθοποιός Βανέσα Ρεντγκρέιβ, διεθνώς αναγνωρισμένη για την μεγάλη καριέρα και το έργο της αλλά και για την προσφορά της ως ακτιβίστρια, ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη και δραστήρια τελευταία απέναντι στο δράμα των προσφύγων.
Οι υποψηφιότητες αναλυτικά:
Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
1. Τετάρτη 04:45 – Ιπποκράτης Χαλάς, Μιχάλης Σαμιώτης, Αφοι Αλαχούζοι, Dani Cohen
2. Interruption – Ξενοφώντας Φιλιππούσης, Φίλιππος Μαρμουτάς, Θοδωρής Ζιγκίρης
3. The Republic – Προκόπης Βλασερός, Σόλων Γιαννούτσος, Ίωνας Κατρακάζος
_____________________________________________________
Βραβείο Μακιγιάζ
1. Ουζερί Τσιτσάνης – Ναμπίλ Σαλαμέ
2. Τετάρτη 04:45 – Στέλλα Καραπούλιου
3. Chevalier – Εύη Ζαφειροπούλου
4.- Interruption – Anne-Valerie Chiabaut
____________________________________________
Βραβείο Ήχου
1. Τετάρτη 04:45 – Άρης Αθανασόπουλος, Avi Mizrahi, Gil Toren
2. Chevalier – Λέανδρος Ντούνης, Κώστας Βαρυμποπιώτης
3. Interruption – Hrvoje Petek, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης, Herve Buirette
________________________________________
Βραβείο Ενδυματολογίας
1. Ουζερί Τσιτσάνης – Άννα Μαχαιριανάκη
2. Τετάρτη 04:45 – Άλκηστη Μάμαλη
3. Interruption – Zorana Meic, Εύα Γουλάκου
________________________________________________
Βραβείο Σκηνογραφίας
1. Ένας Άλλος Κόσμος – Γιώργος Γεωργίου
2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντώνης Χαλκιάς
3. Τετάρτη 04:45 – Σπύρος Λάσκαρης
4.- Interruption – Σπύρος Λάσκαρης
______________________________________________
Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
1. Αρκαδία Χαίρε – Κωνσταντίνος Βήτα
2. Σύμπτωμα – Coti C.
3. Τετάρτη 04:45 – Γιάννης Βεσλεμές (Felizol)
____________________________________
Βραβείο Μοντάζ
1. Αρκαδία Χαίρε – Ιωάννα Σπηλιοπούλου
2. Τετάρτη 04:45 – Λάμπης Χαραλαμπίδης
3. Chevalier – Γιώργος Μαυροψαρίδης, Matt Johnson
4.- Interruption – Γιάννης Χαλκιαδάκης
_____________________________________
Βραβείο Φωτογραφίας
1. Καύσωνας – Γιώργος Αρβανίτης
2. Τετάρτη 04:45 – Χρήστος Καραμάνης
3. Invisible – Γιάννης Φώτου
________________________________________
Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου
1. Ουζερί Τσιτσάνης – Βασιλική Τρουφάκου
2. Interruption – Αλεξία Καλτσίκη
3. Invisible – Κόρα Καρβούνη
_______________________________
Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου
1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μηνάς Χατζησάββας
2. Ουζερί Τσιτσάνης – Αντρέας Κωνσταντίνου
3. Τετάρτη 04:45 – Δημήτρης Τζουμάκης
_______________________________________
Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου
1. Ένας Άλλος Κόσμος – Μαρία Καβογιάννη
2. Silent – Κίκα Γεωργίου
3. Smac – Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη
Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου
1. Ουζερί Τσιτσάνης – Χάρης Φραγκούλης
2. Τετάρτη 04:45 – Στέλιος Μάινας
3. Invisible – Γιάννης Στάνκογλου
_________________________________________
Βραβείο Σεναρίου
1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου
2. Chevalier – Ευθύμης Φιλίππου, Αθηνά Τσαγγάρη
3. Interruption – Γιώργος Ζώης, Βασίλης Κυριακόπουλος
4.- Invisible – Δημήτρης Αθανίτης, Γιώργος Μακρής
5.- Smac – Ηλίας Δημητρίου
__________________________________________
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
1. Καύσωνας – Joyce A. Nashawati
2. Interruption – Γιώργος Ζώης
3. Erotica, Exotica, etc… – Ευαγγελία Κρανιώτη
________________________________________
Βραβείο Σκηνοθεσίας
1. Τετάρτη 04:45 – Αλέξης Αλεξίου
2. Chevalier – Αθηνά Τσαγγάρη
3. Invisible – Δημήτρης Αθανίτης
4.- Smac – Ηλίας Δημητρίου
______________________________________
Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Ο Σπόρος – Ιφιγένεια Κοτσώνη
Το Σύκο – Νικόλας Κολοβός
Dreamtoy – Χρήστος Χουλιάρας
Joanna – Παναγιώτης Φαφούτης
Simon Says – Νίκος Τσεμπερόπουλος
4η Μαρτίου – Δημήτρης Νάκος
______________________________________
Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
1. Αρκαδία Χαίρε – Φίλιππος Κουτσαφτής
2. Erotica, Exotica, etc… – Charlotte Vincent, Ευαγγελία Κρανιώτη
3. The Longest Run – Σπύρος Μαυρογένης, Μαριάννα Οικονόμου
_____________________________________________
Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
1. Τετάρτη 04:45 – Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος
2. Invisible – Πάνος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Αθανίτης
3. Smac – Ηλίας Δημητρίου
4. Ένας Άλλος Κόσμος – Κώστας Σούσουλας, Χριστόφορος Παπακαλιάτης
5. Chevalier – Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Μαρία Χατζάκου, Αθηνά Τσαγγάρη