«Εικοσιεφτά χρόνια που σέρναμε τα πόδια μας, κολλημένοι στη λάσπη, ήταν αρκετά. Έφτασε πλέον η στιγμή να γίνουμε μέλη της Ευρώπης και του ΝΑΤΟ. Έφτασε η στιγμή για ένα καλύτερο μέλλον για όλους τους πολίτες των Σκοπίων» επισήμανε.
Παράλληλα, πρόσθεσε πως παρά το γεγονός ότι η κυβέρνησή του προχώρησε «με πόνο καρδιάς» στον συμβιβασμό με την Ελλάδα, αυτός ήταν ο μόνος τρόπος προς ένα καλύτερο μέλλον.
«Συμβιβάστηκα επειδή ήταν ο μόνος τρόπος να πάμε μπροστά», δήλωσε ο Ζάεφ.
Στην συνέχεια, το λόγο πήρε ο δήμαρχος της Βελεσά, Ace Kocevski ο οποίος συμφώνησε ότι το δημοψήφισμα δεν πρέπει να αντιμετωπιστεί ως πολιτικό ζήτημα.
Επίσης τόνισε ότι η συμφωνία των Πρεσπών επιτρέπει στα Σκόπια να κρατήσει τη λέξη «Μακεδονία» στο όνομά του, προστατεύοντας παράλληλα την ταυτότητα και τη γλώσσα των πολιτών.